Přijímací zkoušky na lékařské fakulty se snaží o nelehký úkol – objektivně vytřídit z toho šíleného návalu uchazečů ty, kteří mají šanci studium úspěšně dokončit a stát se lékaři. A vymyšlené to mají skvěle – jednou zkouškou totiž otestují Tvou paměť, motivaci, zvládání stresu, vytrvalost i logické myšlení.
Jak je nejlepší při přípravě na takovou zkoušku postupovat? V článku najdeš souhrn nejdůležitějších věcí, na které se musíš při přípravě zaměřit. K většině bodů je toho ale důležité říct tolik, že jsem jim věnovala samostatné články – odkazy na ně najdeš v textu. Přeji příjemné čtení (a snad i zamyšlení). 🙂
Najdi své proč
Otázka motivace je a vždycky bude tím prvním, na co se musíš při své snaze (o cokoliv) zaměřit. Jednak se Tě na ni budou při ústním pohovoru vyptávat a jednak je klíčová pro dosažení cíle.
Tvé proč bude Tvou (někdy možná i jedinou) motivací k učení.
Opravdu Tě představa trhání a vrtání zubů natolik fascinuje, že kvůli ní chceš strávit následující měsíce učením na přijímačky? Nebo vlastně nevíš, co chceš v životě dělat a medicína je prestižní? Nebo už teď v hloubi duše víš, že chceš být maminka šesti dětí nebo slavný astrobiolog a studium medicíny po Tobě chtějí rodiče (třeba aby měli komu předat svou ordinaci)?
Najdi své proč, svůj důvod, svou motivaci. Zavři oči a co nejživěji a do nejmenších detailů si představ svou ideální budoucnost. Opravdu chceš pracovat jako lékař?
Studium medicíny je obrovsky těžké a mnohokrát pocítíš smutek, zklamání, vyčerpání a možná si sáhneš i na dno svých sil. Medicína Tě změní a budeš pro ni muset obětovat mnohé. Dej jí dobrý důvod.
Já sama jsem se touhle radou neřídila. Chtěla jsem pomáhat lidem a pracovat rukama, ve své představě sebe jako zubní lékařky jsem si v pohodičce seděla u křesla ve vlastní ordinaci, líbilo se mi, že bych trávila v práci jen 6 hodin denně 4 dny v týdnu a měla možnost brát si kdykoliv dovolenou a dost peněz, abych mohla cestovat po exotických destinacích, a nad samotnou náplní práce a jestli mě bude bavit jsem se nezamyslela. Když jsem zvládla přijímačky a začala studovat, víc než studium mě těšil obdiv okolí – rodiny, kamarádů, přítele. Stomatologie mě nezajímala, nejvíc mě bavily nejméně lékařské předměty – mikrobiologie, imunologie, epidemiologie, do učení jsem se musela hodně nutit a z úspěšně složených zkoušek jsem neměla radost. Až v posledních dvou letech studia, které byly zaměřené převážně na praxi, mi došlo, že jsem se minula oborem. Bylo hodně toho, co bych byla ráda věděla, než jsem na medicínu šla. Byla to každopádně velká jízda a dala mi mnohé – možnost učit biologii a stomatologii (na VOŠ pro dentální hygienistky), spoustu znalostí využitelných v péči o blízké, jistotu zaměstnání a hlavně spoustu zajímavých zkušeností a možnost poznání sebe sama.
Proto se nejdřív zamysli, jestli Tvé proč opravdu stojí za to. Pokud ne, kašli na to a vyber si nějaký jiný ze zdravotnických nebo humanitních oborů, ve kterých naplno využiješ své talenty.
Pokud ano, volej třikrát sláva! Své proč si zapiš na papír a ideálně ho nalep tak, abys ho měl/a stále na očích, aby Ti každý den připomínal, co můžeš získat, když se budeš pilně učit k přijímačkám a o co naopak přijdeš, když přípravu podceníš.
Nauč se učit
To je nejdůležitější věc, kterou většina dobře motivovaných uchazečů neudělá.
Jaký je rozdíl mezi přijatým uchazečem a nepřijatým? Není ani v inteligenci, ani v čase stráveném učením, ani v navštěvovaných kurzech.
Pokud oba začali s přípravou včas, učili se stejně dlouho, mají dobrou motivaci a dobré studijní materiály, jediný rozdíl je v tom, jak efektivně se učí.
Nauč se koncentrovat, zatoč s prokrastinací, udělej z učení návyk a hlavně – uč se tak, aby čas stráveným učením měl smysl.
V článku Nauč se učit najdeš návod, který Ti pomůže rychleji dosáhnout cíle, a v sekci jak se připravit na přijímačky na blogu najdeš další užitečné tipy, jak si učení usnadnit a co kromě učení můžeš udělat navíc a zvýšit tak své šance na úspěch.
Začni s učením včas… ale vážně 🙂
Čím dřív, tím líp. Nechat si přípravu na přijímačky až po maturitě určitě není dobrý nápad. Připravě se věnuj pravidelně a systematicky nejméně rok před zkouškami. Týdny po maturitě budeš chtít využít k oslavám a zaslouženému odpočinku, nabírání sil na přijímačky a procvičování znalostí na modelových otázkách. To důležité už musíš umět před maturitou.
Měj strategii
Strategie ti pomůže zvýšit šanci na přijetí a vykrýt případné nedostatky.
Strategii je důležité volit vždy na základě tvých silných stránek a specifických výhod.
Pokud jsi maturant a hlásíš se na medicínu, zvol si maturitu z biologie a chemie, využij pomoci učitelů a uč se společně se spolužáky. Pokud už jsi dávno ze školy a pracuješ, využij svých finančních možností a investuj do individuálního doučování. Pokud jsi kreativní, využij svou silnou stránku a vytvoř si vlastní materiály nebo fungující modely orgánů. Pokud jsi podnikavec a máš učitelské vlohy, doučuj spolužáky. Pokud máš rodiče lékaře, navštěvuj pravidelně jejich praxi a požádej je o pomoc s přípravou.
Ať jsi kdokoliv a v jakékoliv životní situaci, zamysli se nad tím, jak můžeš své výhody a silné stránky využít.
Zůstaň v klidu
Vzpomínám si na slečnu, která seděla vedle mě při písemném přijímacím testu na LF UPOL. První polovinu času vyplňovala test v klidu, jak minuty ubíhaly, začala být frustrovaná, vzdychat, nazdařbůh listovala zadáním tam a zase zpátky a nakonec to vzdala. Odsunula test, opřela se o lavici a takhle strávila zbytek zkoušky.
Jaký by asi byl doktor z někoho, kdo to při prvním pocitu neúspěchu vzdává?
„Pane doktore, pořád mě trápí ta bolest hlavy.“
„Dejte mi pokoj. Už jsme vám udělali tři vyšetření a nic jsme nezjistili, nevím co s vámi je, vzdávám to, už to řešit nebudu, lehnu si tu na stůl a budu se užírat neúspěchem.“
Pokud víš, že jsi tak trochu nervák a zkoušky Tě snadno vykolejí, dlouhodobě pracuj na zvládání stresu. Zjisti, jak souvisí stres s aktivací sympatiku a parasympatiku. 🙂 Medituj, dělej dechová cvičení, pravidelně sportuj a relaxuj, vyzkoušej autogenní trénink.
Žádná z těchto metod Ti nebude nic platná, pokud si na ní vzpomeneš až při zkoušce. Cílem není změnit paniku a hysterii v nebeský klid, cílem je se do kritického stavu vůbec nedostat. Pracuj se stresem dlouhodobě a pravidelně a uvidíš rozdíly. Mluvím z vlastní zkušenosti. 😉
Přihlas se na přípravné kurzy
Kvalitní kurzy Ti svým způsobem pomohou se všemi předchozími body: osvěží Tvou motivaci, pomohou Ti začít s učením včas a věnovat se přípravě pravidelně, získáš věrohodný zdroj informací nad rámec středoškolských osnov, které se Ti budou u přijímaček hodit, propojí Tě s ostatními uchazeči a dají Ti možnost zjistit, jak si v porovnání s nimi vedeš.
Pokud s kurzy budeš dobře pracovat, mohou o hodně zvýšit tvou šanci na přijetí.
Ideální je projít si probírané téma před hodinou. Na lekci se pak budeš lépe chytat a víc si také zapamatuješ. Večer po lekci je důležité věnovat pár minut krátkému opakování, které zajistí, že se Ti naučené vědomosti do druhého dne nevykouří z hlavy.
Na online lekcích nemusíš mít zapnutý mikrofon ani kameru a můžeš se nerušeně učit ze svého pokoje. Na offline lekcích je ale ve Tvém vlastním zájmu nejlepší se do výuky v co největší míře zapojit.
Kurzy jsou určitou finanční investicí, proto vybírej dobře a pečlivě.
Hodně štěstí u přijímaček? Něco lepšího!
Radši Ti popřeju tu správnou vnitřní motivaci, efektivní způsob učení, silnou vůli k zvládání prokrastinace, strategii postavenou na Tvých silných stránkách a možnostech, vnitřní vyrovnanost a Tvé snažení se nemůže minout účinkem. 🙂