Rubriky
Příprava na přijímačky

Kreativní metody učení

Pokud se učíš z učebnice pro střední školy a vrcholem kreativity je pro tebe růžový zvýrazňovač, tenhle článek ti změní život.

Pokud se učíš z učebnice pro střední školy a vrcholem kreativity je pro tebe růžový zvýrazňovač, tenhle článek ti změní život.

Zvýrazňování
Zdroj: https://m.loupak.fun/obrazky/vlastni/357803/

Co si představíš, když se řekne „učení“?

Pravděpodobně sám sebe u stolu s nezáživnou učebnicí nebo zoufale nudnou školní hodinu, při které monolog učitele přerušuje jen nemožně pomalé tikání minutové ručičky odměřující tvé utrpení.

Takhle si aspoň pamatuji svá školní léta já, pokud máš z výuky lepší pocit, jedině dobře 🙂

Nejúčinnější studijní metody bývají často v rozporu s tím, co nám radí naše intuice – sedět a šrotit se informace nazpaměť.

Co děláme? Několik hodin sedíme a učíme se. Co udělá náš mozek zatímco spíme? Smaže 90 % všech informací z právě prožitého dne.

Zdroj: http://www.ysa.org.au/sydney/events/ysa-study-sessions/study-scumbag-brain/

Takže jak to udělat, aby právě naučená látka zůstala mezi těmi 10 % pozůstalých?

USE IT OR LOSE IT – použij nebo zapomeň

Pokud už máš fázi se zvýrazňovačem a opakování za sebou, je čas ubránit vědomosti v paměti proti křivce zapomínání.

Vše, co se ti podařilo uložit do paměti, bys měl/a co nejrychleji začít používat.

Procvičování modelových otázky je možnost, která asi napadne každého z nás. Modelové otázky jsou nezbytnou součástí přípravy na přijímačky. Kromě nich zvaž i jiné způsoby aplikace vědomostí, které budou daleko příjemnější a přínosnější a u některých dokonce spojíš učení s aktivním odpočinkem.

Staň se zdravotníkem

Už jsem zmiňovala, že skvělý způsob jak nastartovat cestu k profesi lékaře je přihlásit se na kurz první pomoci nebo kurz pro zdravotníky zotavovacích akcí.

Kurz je obvykle podmíněn malou finanční investicí, která se ti ale může vrátit – s kurzem si pak můžeš v létě vydělávat peníze jako zdravotník na dětském táboře a zotavovacích akcích.

Pokud tě práce s dětmi neláká, nové dovednosti využiješ i jinde, můžeš například působit jako dobrovolník v organizaci Červený kříž.

V neposlední řadě jsou kurzy také dobrou průpravou do života – naučí tě, jak pomoci při náhlých zdravotních potížích tvým blízkým i cizím lidem na ulici, a samozřejmě v nouzi i sám/a sobě.

Ze studenta učitelem

Látku si skvěle upevníš i tím, že se postavíš do role učitele a budeš ji někomu vysvětlovat.

To, co sám dokážeš vysvětlit, jen tak nezapomeneš, člověk si pamatuje 70 % toho, co sám říká.

Snadnou variantou je učit se se spolužáky, kteří se chystají maturovat ze stejných předmětů a nebo se podělit o zajímavosti s přáteli a rodinou.

Zdroj: https://www.veselaveda.cz/galerie/

Pokud chceš své vědomosti i zpeněžit, staň se lektorem a doučuj mladší spolužáky nebo děti k přijímačkám na střední školy a gymnázia.

Úplně nejzábavnější formou ale může být vedení vědeckých kroužků pro děti například s organizacemi Věda nás baví nebo Veselá věda. Sleduj inzerci brigád ve svém regionu, poptávky po lektorech se často objevují.

Odstartuj svou vědeckou kariéru

Využij své vědomosti, přilož ruku k dílu v laboratoři a zažij výzkumnou činnost na vlastní kůži v rámci středoškolské odborné činnosti SOČ. Kromě opravdových zkušeností s prací v laboratoři můžeš se svou prací i soutěžit, získat studijní stipendium a samozřejmě si vysloužíš za svou činnost i plusové body v přijímacím řízení.

Je libo pitvu?

Lékařské a přírodovědné fakulty dnes nabízí množství zajímavých workshopů a programů pro střední školy. Pro svou třídu můžeš zorganizovat exkurzi z histologie, anatomie nebo toxikologie na 1. lékařské fakultě v Praze, nebo se v blízké nemocnici zúčastnit opravdové soudní pitvy.

Není to spíš ztráta času než učení?

I tyhle činnosti jsou opravdu učením a dokonce jsou svým způsobem mnohem přirozenější a účinnější než sezení nad knihami. Čím víc emocí a smyslových vjemů do učení zapojíš, tím víc ti toho zůstane v paměti. Existujícím vědomostem přidáš nový kontext a bez velkého úsilí posiluješ neuronové spoje tvořící paměťovou stopu v mozkové kůře. Ve výsledku do udržení informací v paměti investuješ méně času a energie než usilovným opakováním výpisků v sešitu.

Samozřejmě všeho s mírou, občas je potřeba vrátit se z terénu a sednout ke knihám. V takovém případě zvol vhodnou strategii přípravy a dej svému učení řád a strukturu.

Učení zdar! 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *